Vejrskiftet kommer hurtigere end ventet
Meteorologer varsler et markant temperaturfald, snebyger selv i lavtliggende områder og vindstød på over 70 km/t i mange regioner i Vesteuropa – særligt i Frankrig. Det er en dramatisk vending, som få havde forudset så tidligt.
De seneste uger har indbyggerne i Frankrig haft al mulig grund til at tro, at vinteren var forbi for alvor. Temperaturerne lå over de historiske gennemsnit, haverne begyndte at blomstre, og mange planlagde de første grillarrangementer og havearbejde. Nu bevæger et kraftigt atmosfærisk frontsystem sig ind over landet og vender hele dette scenarie på hovedet i løbet af blot nogle få dusin timer.
Et stort lavtrykssystem er på vej ind over Frankrig og medfører afkøling, nedbør i form af regn og sne samt kraftige vindstød – stedvis op til 100 km/t langs kysterne og over 70 km/h i det indre land. Forandringen vil allerede mærkes mellem fredag og lørdag. Temperaturforskellen når op på flere grader – i nogle egne endda mere end ti grader. Fra mildt forårsvejr glider landet midlertidigt tilbage i vintermodus.
Hvor brat bliver overgangen fra forårsstemning til vintervejr
For mange vil dette vejrskifte komme som en ubehagelig overraskelse. Blot i sidste uge viste termometrene omkring femten graders Celsius, mens de nu i visse områder kan nærme sig frysepunktet. Eksperter fra meteorologiske institutter advarer om, at en så hurtig forandring er relativt belastende for kroppen.
Professor i klimatologi Jean-Marc Lacroix fra Université de Lyon forklarer, at sådanne udsving ikke er usædvanlige i overgangsperioder, men at deres intensitet er vokset i de seneste år. Når varme luftmasser fra syd kolliderer med koldere strømme fra nord, opstår der dynamiske fronter, der kan forandre vejrkarakteren dramatisk på en enkelt dag.
For haveejere og landmænd udgør situationen en alvorlig risiko. Frugttræer som abrikos, fersken og tidlige kirsebærsorter, der allerede har sat knopper, kan lide betydelige skader. Selv en kortvarig episode med temperaturer få grader under nul kan ødelægge årets høst fuldstændigt.
Regn hele weekenden og generende vindstød
Der er ikke meget at håbe på, hvad angår længere solperioder i løbet af dagen. Skydække og nedbør vil holde sig over store dele af Frankrig. Særligt vådt bliver det i den stribe regioner langs Den Engelske Kanal og i Pyrenæerne, hvor regnen kan blive intens.
De ledsagende vindforhold vil være tydeligt mærkbare. Over havet kan vindstød nå op mod 100 km/t, navnlig ved de mest eksponerede forbjerg i Normandiet. Inde i landet aftager vinden noget, men forbliver ubehagelig – prognoserne taler om 60 til 70 km/t i den vestlige del af landet, og om aftenen forskyder bæltet med kraftigere vindstød sig mod området fra det nordlige Aquitaine til Ardennerne.
- Den Engelske Kanals kyst: de kraftigste vindstød, tæt på 100 km/t
- Vestlige regioner i Frankrig: vind i intervallet 60 til 70 km/t
- Om aftenen: udvidelse af kraftige vindstød mod nordøst
- Pyrenæerne: kraftig nedbør, stedvis blandet med slud
- Bretagne: gentagne byger af kraftig regn gennem hele lørdagen
- Centralfrankrig: variabel skydække med kortvarige regnbyger
- Rhône-dalen: kraftig nordlig mistralvind kombineret med frontsystemet
Hvorfor vinden føles så ubehagelig, og hvad den gør ved den følt temperatur
Kombinationen af et dybt lavtryk og en kraftig trykgradient får luften til at strømme hurtigere, og vindstødene tager til i styrke. I praksis vil beboerne opleve en kold, gennemtrængende vind, der sænker den følte temperatur med adskillige grader sammenlignet med det, termometeret viser.
Ved kraftig vind og få grader over nul kan den følt temperatur minde om let frost – særligt i åbne, ubeskyttede omgivelser. Dr. Pierre Beaumont fra Institut National de Météorologie anbefaler folk, der skal opholde sig længere tid udendørs, at klæde sig i lag og beskytte hoved og hals godt.
Fiskere langs Atlanterhavskysten og landmænd i åbne egne vil være nødt til at tilpasse deres aktiviteter til disse forhold. Historiske optegnelser viser, at lignende situationer i marts og april optræder cirka én gang hvert tre til fire år.
Frosten vender tilbage om morgenen: haver i risikozone
Den kraftigste afkøling vil komme om natten og i de tidlige morgentimer. Lørdag morgen vil jordnær frost primært ramme de nordvestlige dele af Frankrig, men den efterfølgende dag breder kuldebeltet sig markant. Meteorologerne forudser, at søndagsmorgen vil bringe negative temperaturer over store områder.
For dem, der beskæftiger sig med havearbejde, er dette dårlige nyheder. Planter, der allerede er begyndt at vokse, er særdeles følsomme over for selv korte frostperioder. Mange frugttræsorter kan tage alvorlig skade af blot ét enkelt temperaturdyk til et par grader under nul.
Vejreksperterne anbefaler, at følsomme planter i potter flyttes ind under tag, og at buske samt unge træer i frugthaver beskyttes med fiberdug eller frostbeskyttende overdækninger. Vindyrkere i Champagne og Bordeaux er allerede begyndt at installere beskyttelsessystemer, da vinstokken er særdeles sårbar på dette stadie.
Sne på vej – og ikke kun i bjergene
Afkølingen kombineret med fugtig luft øger sandsynligheden for, at snefaldet vender tilbage. Prognoserne angiver, at hvide fnug ikke kun vil falde i bjergmassiverne. Kortvarig sne er mulig selv i lavtliggende egne, hvilket altid vækker stor opmærksomhed på denne tid af året.
Som eksempel nævner meteorologerne Lyon, hvor en fugtig luftmasse møder faldende temperaturer. I denne region forventes kviksølvsøjlerne at synke under sæsonens gennemsnit, hvilket åbner mulighed for en kortvarig episode med slud i selve byen og egentlig snefald i de højere liggende omegnsområder.
I bjergområderne ser prognoserne endnu mere vinterpræget ud. Grænsen for overgang fra regn til sne forventes at falde til omkring 800 meters højde over havet, stedvis endnu lavere. Det betyder frisk sne i mange skisportssteder, der allerede regnede med en stærk afslutning på sæsonen. En snegrænse på cirka 800 meter indebærer, at lørdagens morgen kan byde beboere i mange bjerglandsbyer på udsigt over et nyt lag frisk, hvid sne på flere centimeter.
Sådan forbereder du dig på vinterens tilbagevenden denne weekend
Selv om denne vinterepisode kun ventes at vare nogle få dage, er det fornuftigt at reagere i god tid. Pludselig afkøling, kraftig vind og slud er en kombination, der begunstiger mindre uheld og driftsproblemer.
Forskere fra klimatologiske institutter påpeger, at sådanne pludselige vejrkollaps, om end ubehagelige, ikke er noget usædvanligt. Midlertidige tilbagevenden til vintervejr i marts eller april forekommer relativt hyppigt, når varme luftmasser fra syd støder sammen med koldere tilstrømninger fra nord eller øst.
For dem, der følger vejret i Tjekkiet, kan denne episode fungere som en vis advarsel. Trykdannelser forskydes, og de fronter, der er forbundet med dette lavtryk, kan om få dage påvirke vejret herhjemme. Meteorologerne peger i stigende grad på, at overgangsperioden mellem vinter og sommer bliver mere stormfuld, med markante temperaturspring og voldsommere fænomener som pludselige storme eller korte men intense afkølinger. Det er ikke en dårlig idé at tjekke vejrudsigten og have varmt tøj klar – selv om kalenderen allerede viser forår.













